19. Festiwal Twórczości Dziecięcej WP w Kołobrzegu

Od 9 do 11 czerwca Kołobrzeg był najbardziej kolorowym, roztańczonym i rozśpiewanym miejscem w Polsce. Przez te kilka dni w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu trwał Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. Dzieci i młodzież z klubów jednostek wojskowych spotkały się już po raz dziewiętnasty. Reprezentację Mirosławca – 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych – stanowił zespół „Mała Abrakadabra”.

W tym roku Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w MON Pana Michała Dworczyka, a także pod patronatem Prezydenta Miasta Kołobrzeg i Starosty Kołobrzeskiego. Organizatorem przedsięwzięcia było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. wspierane przez Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy i 8. Batalion Remontowy w Kołobrzegu oraz Kluby IWsp SZ i 8brem.

W pierwszym dniu imprezy publiczność zobaczyła i usłyszała młodych: tancerzy, interpretatorów poezji i prozy, aktorów, wokalistów oraz zespoły wokalne, a publiczność i Rada Artystyczna mogli przekonać się o wysokim poziomie artystycznym Festiwalu.

Nagrody odebrali także Laureaci konkursu historyczno-plastycznego. W tym roku młodzi plastycy z klubów jednostek wojskowych zmierzyli się z dwoma tematami: W błękitnym mundurze maszerujemy! – Józef Haller i jego armia oraz Powstańczy trud, żołnierska radość. Jeden dzień z życia obozowego wojsk Tadeusza Kościuszki. Artystycznym zmaganiom dzieci towarzyszyła słoneczna pogoda oraz wspaniały festiwalowy nastrój.

10 czerwca – w sobotę – uczestnicy Festiwalu przeszli w kolorowym, roztańczonym korowodzie bulwarem im. Jana Szymańskiego, który zapełnił się tłumami turystów i kołobrzeżan, z radością włączających się do wesołego przemarszu. Dzieciom i instruktorom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy. Pochód zakończył się złożeniem wieńca z symbolem Festiwalu pod pomnikiem Komandora Stanisława Mieszkowskiego i pokazem musztry paradnej. Następnie na scenie letniej RCK wystąpili młodzi soliści, a także – ponownie – Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Niedziela była najbardziej emocjonującym dniem festiwalu. To wtedy uczestnicy i publiczność poznali werdykt konkursowy.
Nasza „Mała Abrakadabra” zajęła tytuł Laureata i III nagrodę Dyrektora WCEO w kategorii miniatury taneczne, w grupie wiekowej 7 – 12 lat.

Festiwalowicze pożegnali Kołobrzeg „Piosenką Festiwalową”, wykonaną wspólnie z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy.

Film https://www.youtube.com/watch?v=fmLw_g6kKoQ

Źródło:  http://wceo.com.pl/index.php/kultura/amatorska-tworczosc-artystyczna/1545-rozpoczal-sie-19-festiwal-tworczosci-dzieciecej-wojska-polskiego

Galeria

Skip to content