Dni góralskie w OK Mirosławiec

W dniach 1 – 2 kwietnia br. gościliśmy w Ośrodku Kultury w Mirosławcu członków zespołu „Mały Haśnik” z Żabnicy.

„Mały Haśnik” to zespół regionalny, który odtwarza kulturę (zwyczaje) Beskidu Żywieckiego. W jego skład wchodzi 70 dzieci – uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Żabnicy. Do Mirosławca przyjechało „jedynie” część zespołu – 30 osób wraz z kapelą. Łączy ich wspólna pasja, zamiłowanie do folkloru, tańca, śpiewu i tradycji swojej ziemi. Kierownictwo przywiązuje szczególną wagę do zachowania autentyczności stroju góralskiego.
W repertuarze zespołu znajdują się dziecięce zabawy i gry ludowe. „Mały Haśnik” prezentuje bogaty repertuar śpiewu i tańców swojego regionu: obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk, starając się zachować ich tradycyjną formę. W programach zespołu bardzo często wykorzystywane i opracowywane są elementy dawnych zwyczajów i obrzędów.

Podczas pobytu zespół brał udział w zajęciach integracyjnych, wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Mirosławca. Odwiedzili m.in. Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, Dziką Zagrodę w Jabłonowie. Natomiast w Ośrodku Kultury wzięli udział w zajęciach artystycznych, podczas których wykonali ręcznie zdobione drewniane deski do krojenia i wielkanocne zające. Przyjacielska atmosfera której nie dało się nie zauważyć, zaowocowało nowymi znajomościami i wymianą doświadczeń.

Zespół „Mały Haśnik” podczas pobytu w Mirosławcu dał dwa koncert. Pierwszy odbył się w sobotnie popołudnie w sali widowiskowej. Żywiołowy koncert zgromadził pełną widownię, która żywo reagowała na to, co dzieje się na scenie. Nie obyło się też bez wspólnych tańców.

Drugi zaś koncert odbył się w Kościele parafialnym pw. NP NMP w Mirosławcu, dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Edwarda Matyśniaka. Zespół uświetnił swoją obecnością oraz niesamowitym śpiewem niedzielne nabożeństwo.

Dni Góralskie w Mirosławcu były projektem mającym na celu nawiązanie szerszej współpracy  kulturowej i turystycznej pomiędzy regionami, z którymi współpracuje firma Żywiec Zdrój S.A.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ośrodka Kultury w  Mirosławcu, przy pomocy i zaangażowaniu  p. Andrzeja Pawlukiewicza – Dyrektora Zakładu Żywiec Zdrój S.A. w Mirosławcu, p. Moniki Matlak – Żywiec Zdrój S.A w Węgierskiej Górce, Burmistrza Mirosławca Piotra Pawlika  oraz przychylności władz samorządowych Węgierskiej Górki.

Liczymy na rozwinięcie się współpracy oraz na możliwość  zaprezentowania się zespołów działających przy Ośrodku Kultury w  Mirosławcu w Żabnicy.

Galeria

Skip to content