WFOŚ 2013

wfos i gw

Tytuł projektu: Eko – Festiwal Żubra

Okres realizacji projektu: 25 marca – 31 października 2013 r.

Umowa nr: 2013D0071S

Instytucja zarządzająca: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Kwota dofinansowania: 44 000,00 zł

Całkowity koszt projektu: 60 220,00 zł

Opis projektu:

Podczas organizacji Eko – Festiwalu Żubra 2013 dążono do wypracowania modelu ochrony terenów Natury 2000 w województwie zachodniopomorskim, poprzez wdrożenie pro-ekologicznych zachowań wśród mieszkańców i uczestników Eko – Festiwalu Żubra jak i uczestników warsztatów ekologicznych. W związku z przyjętymi założeniami podczas projektu zorganizowano następujące warsztaty:

a) segregacja na wesoło: w jaki sposób prowadzić zbiórkę śmieci, jak segregować, w tym celu posłużono się obowiązującymi na terenie gminy workami do segregacji odpadów, co ułatwiło zapamiętanie i nabycie proekologicznych nawyków.

b) recyklingowe zwierzęta świata

W ramach zajęć, które odbywały się również na świetlicach wiejskich, dzieci tworzyły z surowców wtórnych zwierzęta, rośliny.

Powstałe zwierzęta (min. panda, żubr, dzik, sarna, królik) zostały wyeksponowane w utworzonej stałej wystawie Regionalnego Centrum Żubra. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

c) eko – rabatki – czyli, w jaki sposób wyhodować piękne kwiaty z nasion, co to jest kompostownik, przyjaciele mieszkający w ziemi

W ramach tych warsztatów, zostały założone rabatki z kwiatami oraz warzywami – ogródki ekologiczne. W ramach współpracy Ośrodka Kultury z ekologicznym gospodarstwem ogrodniczym p. Wilmańskiego z Mirosławca, uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z praca ogrodnika, jak pielęgnować kwiaty i warzywa, jak rozpoznać chemicznie nawożone warzywa. Ogrodnik pokazał dzieciom również świat pędraków i dżdżownic. W specjalnie przygotowanym na zajęcia szklanym terrarium dzieci mogły zobaczyć jak żyje dżdżownica, jak zakopuje się larwa chrząszcza. Dzieci mogły również uczestniczyć w ręcznej zbiórce stonki ziemniaczanej.

d) organizacja rajdu ekologicznego – śladami zwierząt leśnych, np. rajd tropem żubra

Rajd ekologiczny – tropem żubra, odbył się w maju. W jadzie udział wzięło blisko 40 os. Każdy uczestnik zobowiązany był do wypełnienia karty uczestnika, co uprawniało zgłoszoną osobę do odbioru koszulki z nadrukiem. Trasa rajdu liczyło 24,8 km, i prowadziła min. przez tereny częstego zerowania mirosławieckiego stada żubrów, rezerwat rosiczki.

e) zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne, dla 30 – osobowej grupy, początkujących fotografików. Warsztaty w swojej tematyce skupiały się przede wszystkim na umiejętnym pokazaniu fotografowania przyrody, zarówno pejzaży, jak i w tej skali makro.

Uczestnicy poruszali się po terenach obszaru Natura 2000. Prace uczestników zostały zaprezentowane podczas zorganizowanej wystawy plenerowej w Mirosławcu, oraz Trzciance.

f) głównym punktem realizacji zadania było przeprowadzeni pierwszego przeglądu piosenki ekologicznej i turystycznej pn. Eko – Festiwal Żubra.

Przegląd składał się z 3 etapów: eliminacji gminnych, powiatowych oraz koncertu laureatów. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało 3 osobowe jury. W przeglądzie udział wzięło 54 solistów oraz 3 zespoły, mamy nadzieje, ze w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa.

g) wydanie dodruku albumu pn „Żubry Zachodniopomorskie”

Album był dystrybuowany podczas imprez organizowanych podczas realizacji zadania, dodatkowo podczas konferencji pn. Tropem wilka i żubra, współorganizowanej z RDOŚ ze Szczecina, oddział Złocieniec.

h) programy edukacyjne „ekologia na wesoło”

Zorganizowane zostały dwa przedstawienia dot. zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz odnowy dawnych odmian zwierząt hodowlanych, jakimi są konie rasy hucuł. Warsztaty skierowane były głównie do dzieci oraz młodzieży, jednak atrakcyjność zajęć przyciągnęła również osoby dorosłe.

Skip to content