WFOŚ 2013

wfos i gw

Tytuł projektu: Eko – Festiwal Żubra

Okres realizacji projektu: 25 marca – 31 października 2013 r.

Umowa nr: 2013D0071S

Instytucja zarządzająca: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Kwota dofinansowania: 44 000,00 zł

Całkowity koszt projektu: 60 220,00 zł

Opis projektu:

Podczas organizacji Eko – Festiwalu Żubra 2013 dążono do wypracowania modelu ochrony terenów Natury 2000 w województwie zachodniopomorskim, poprzez wdrożenie pro-ekologicznych zachowań wśród mieszkańców i uczestników Eko – Festiwalu Żubra jak i uczestników warsztatów ekologicznych. W związku z przyjętymi założeniami podczas projektu zorganizowano następujące warsztaty:

a) segregacja na wesoło: w jaki sposób prowadzić zbiórkę śmieci, jak segregować, w tym celu posłużono się obowiązującymi na terenie gminy workami do segregacji odpadów, co ułatwiło zapamiętanie i nabycie proekologicznych nawyków.

b) recyklingowe zwierzęta świata

W ramach zajęć, które odbywały się również na świetlicach wiejskich, dzieci tworzyły z surowców wtórnych zwierzęta, rośliny.

Powstałe zwierzęta (min. panda, żubr, dzik, sarna, królik) zostały wyeksponowane w utworzonej stałej wystawie Regionalnego Centrum Żubra. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

c) eko – rabatki – czyli, w jaki sposób wyhodować piękne kwiaty z nasion, co to jest kompostownik, przyjaciele mieszkający w ziemi

W ramach tych warsztatów, zostały założone rabatki z kwiatami oraz warzywami – ogródki ekologiczne. W ramach współpracy Ośrodka Kultury z ekologicznym gospodarstwem ogrodniczym p. Wilmańskiego z Mirosławca, uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z praca ogrodnika, jak pielęgnować kwiaty i warzywa, jak rozpoznać chemicznie nawożone warzywa. Ogrodnik pokazał dzieciom również świat pędraków i dżdżownic. W specjalnie przygotowanym na zajęcia szklanym terrarium dzieci mogły zobaczyć jak żyje dżdżownica, jak zakopuje się larwa chrząszcza. Dzieci mogły również uczestniczyć w ręcznej zbiórce stonki ziemniaczanej.

d) organizacja rajdu ekologicznego – śladami zwierząt leśnych, np. rajd tropem żubra

Rajd ekologiczny – tropem żubra, odbył się w maju. W jadzie udział wzięło blisko 40 os. Każdy uczestnik zobowiązany był do wypełnienia karty uczestnika, co uprawniało zgłoszoną osobę do odbioru koszulki z nadrukiem. Trasa rajdu liczyło 24,8 km, i prowadziła min. przez tereny częstego zerowania mirosławieckiego stada żubrów, rezerwat rosiczki.

e) zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne, dla 30 – osobowej grupy, początkujących fotografików. Warsztaty w swojej tematyce skupiały się przede wszystkim na umiejętnym pokazaniu fotografowania przyrody, zarówno pejzaży, jak i w tej skali makro.

Uczestnicy poruszali się po terenach obszaru Natura 2000. Prace uczestników zostały zaprezentowane podczas zorganizowanej wystawy plenerowej w Mirosławcu, oraz Trzciance.

f) głównym punktem realizacji zadania było przeprowadzeni pierwszego przeglądu piosenki ekologicznej i turystycznej pn. Eko – Festiwal Żubra.

Przegląd składał się z 3 etapów: eliminacji gminnych, powiatowych oraz koncertu laureatów. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało 3 osobowe jury. W przeglądzie udział wzięło 54 solistów oraz 3 zespoły, mamy nadzieje, ze w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa.

g) wydanie dodruku albumu pn „Żubry Zachodniopomorskie”

Album był dystrybuowany podczas imprez organizowanych podczas realizacji zadania, dodatkowo podczas konferencji pn. Tropem wilka i żubra, współorganizowanej z RDOŚ ze Szczecina, oddział Złocieniec.

h) programy edukacyjne „ekologia na wesoło”

Zorganizowane zostały dwa przedstawienia dot. zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz odnowy dawnych odmian zwierząt hodowlanych, jakimi są konie rasy hucuł. Warsztaty skierowane były głównie do dzieci oraz młodzieży, jednak atrakcyjność zajęć przyciągnęła również osoby dorosłe.